WpResidence 3.2 - en to fr_FR translation catalogue (1088 entries)

en: Page not found
fr_FR: Page non trouvée

en: We're sorry. Your page could not be found, But you can check our latest listings & articles
fr_FR: Nous sommes désolés. Votre page est introuvable, mais vous pouvez consulter nos dernières annonces & articles

en: Latest Listings
fr_FR: Dernières annonces

en: Latest Articles
fr_FR: Derniers articles

note: Template Name of the theme
en: Agents Agencies Developers Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche des Conseillers, Agences et Promoteurs

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
fr_FR: Cette page ne fonctionnera pas sans WpResidence Core Plugin, veuillez l’activer dans le menu plugins !

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
fr_FR: Aucun résultats trouvé. Veuillez réessayer de nouveau avec des paramètres différents.

note: Template Name of the theme
en: Advanced Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche avancée

note: Template Name of the theme
en: Agency list
fr_FR: Liste des Agences

note: Template Name of the theme
en: Agents list
fr_FR: Les conseillers

en: feet
fr_FR: pieds

en: meters
fr_FR: mètres

en: Category Archives: %s
fr_FR: Archives de catégorie : %s

en: Daily Archives: %s
fr_FR: Archives quotidiennes : %s

en: Monthly Archives: %s
fr_FR: Archives mensuelles : %s

en: Yearly Archives: %s
fr_FR: Archives annuelles : %s

en: Blog Archives
fr_FR: Archives du blog

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Search Results
fr_FR: Résultats de recherche du tableau de bord utilisateur

en: Sorry, your nonce did not verify.
fr_FR: Désolé, votre annonce n'a pas été vérifié.

en: You don't have any properties yet!
fr_FR: Vous n'avez pas encore d'annonces pour l'instant !

en: Search a listing
fr_FR: Rechercher une annonce

en: Search
fr_FR: Rechercher

note: Template Name of the theme
en: Blog list page
fr_FR: Page de liste de blog

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr_FR: Ce post est protégé par mot de passe. Entrez le mot de passe pour afficher tous les commentaires.

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[0]: Une pensée sur &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_FR[1]: 1$s pensées sur &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Comment navigation
fr_FR: Navigation des commentaire

en: &laquo; Older Comments
fr_FR: &laquo; Anciens commentaires

en: Newer Comments &raquo;
fr_FR: Nouveaux commentaires &raquo;

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Leave a Reply
fr_FR: Laissez une réponse

en: Leave a Reply to %s
fr_FR: Laissez une réponse à %s

en: Cancel Reply
fr_FR: Annuler la réponse

en: Post Comment
fr_FR: Publier le commentaire

en: Your email address will not be published.
fr_FR: Votre adresse email ne sera pas publiée.

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Name
fr_FR: Nom

en: Email
fr_FR: Adresse email

en: Website
fr_FR: Site web

note: Template Name of the theme
en: Compare Listings
fr_FR: Comparer les annonces

en: page should be accesible only via the compare button
fr_FR: la page devrait être accessible uniquement via le bouton comparer

en: Type:
fr_FR: Type

en: city
fr_FR: ville

en: area
fr_FR: zone

en: zip
fr_FR: code postal

en: size
fr_FR: surface

en: lot size
fr_FR: surface du terrain

en: rooms
fr_FR: pièces

en: bedrooms
fr_FR: chambres

en: bathrooms
fr_FR: salles de bains

en: Energy Index
fr_FR: Indice énergétique

en: Energy Class
fr_FR: Classe énergétique

en: Property ID
fr_FR: ID de la propriété

note: Template Name of the theme
en: Contact Page
fr_FR: Page Contact

en: Phone:
fr_FR: Téléphone:

en: Mobile:
fr_FR: Mobile :

en: Email:
fr_FR: Messagerie:

en: Fax:
fr_FR: Fax :

en: company logo
fr_FR: logo de la Société

en: Lead Info
fr_FR: Info Prospect

en: New
fr_FR: Neuf

en: You are not allowed to edit this!!!
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à modifier ça.

en: You are not allowed to delete this !
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ça.

en: Your Contacts
fr_FR: Votre contacts

en: Create Contact
fr_FR: Créer un contact

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Added on
fr_FR: Ajouté le

en: Status
fr_FR: Statut

en: You don't have any Leads!
fr_FR: Vous n'avez pas de prospects !

en: Your Leads/Deals
fr_FR: Vos Prospects/Affaires

en: Add New Lead/Deal
fr_FR: Ajouter une nouveau Prospect/Affaire

en: Lead No
fr_FR: Aucun Prospect

en: Request By
fr_FR: Demande par

en: Agent in Charge
fr_FR: Agent responsable

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les changements

en: Add Contact
fr_FR: Ajouter

en: Add Lead
fr_FR: Ajouter Prospect

en: Contact Information
fr_FR: Informations de contact

en: View/Edit Contact
fr_FR: Afficher/Modifier le contact

en: Are you sure you wish to delete
fr_FR: Etes vous sûr de vouloir supprimer ?

en: Delete Contact
fr_FR: Supprimer

en: Lead Information
fr_FR: Information Prospect

en: Contact
fr_FR: Contacte

en: View/Edit Lead
fr_FR: Afficher/Modifier le prospect

en: Delete Lead
fr_FR: Supprimer le Prospect

en: Lead no
fr_FR: Aucun prospect

en: added manually
fr_FR: ajouté manuellement

note: Template Name of the theme
en: Developer list
fr_FR: Liste des Promoteurs

note: Template Name of the theme
en: Front Property Submit
fr_FR: Espace de soumission du programme neuf

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
fr_FR: Votre forfait actuel ne vous laisse pas publier plus d'annonces immobilières  ! Vous devez mettre à jour de votre adhésion.

en: Please submit a title for your property
fr_FR: Veuillez soumettre un titre pour votre propriété

en: 2. Media
fr_FR: 2. Médias

en: 3. Location
fr_FR: 3. Adresse

en: 4. Details
fr_FR: 4. Détails

en: 5. Amenities
fr_FR: 5. Attributs

en: These fields are mandatory: Title
fr_FR: * Ces champs sont obligatoires : Titre

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
fr_FR: Il s'agit d'une soumission payante. L'inscription sera automatique, après réception du paiement.

en: Prev Step
fr_FR: Étape Précédente

en: Next Step
fr_FR: Etape suivante

en: Submit Property
fr_FR: Connexion

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories. Check this article how to enable - disable theme cache:
fr_FR: Pour de meilleurs résultats, le thème propose un système de mise en cache intégré pour les programmes neufs et les catégories. Consultez cet article pour savoir comment activer - désactiver le cache du thèmes:

en: help article
fr_FR: article d'Aide

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
fr_FR: Google Maps v3 REQUIERT une clé API pour fonctionner correctement. Obtenez une clé de console API et publiez le code dans Options du thème. Vous pouvez l&#39;obtenir de

en: here
fr_FR: ici

en: WordPress Memory Limit is set to
fr_FR: Wordpress Limite de Mémoire est mis à

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
fr_FR: La limite de mémoire recommandée devrait être au moins 96Mo. Référez-vous S'il vous plaît à

en: Increasing memory allocated to PHP
fr_FR: Mémoire croissante allouée à PHP

en: Your PHP version is
fr_FR: Votre version PHP est

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
fr_FR: La bibliothèque d'images GD PHP n'est pas installée sur votre serveur internet. En conséquence, le thème ne fonctionnera pas avec les images. Merci de contacter votre société d'hébergement pour activer la bibliothèque.

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
fr_FR: Extension MbString non détectée. Contactez S'il vous plaît votre fournisseur d'accueil.

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
fr_FR: La moitié du Modèle de Carte - assurez-vous que votre page a le type "media header type" comme la carte Google

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
fr_FR: Ne changez pas manuellement les 'slugs' en ajoutant de nouveaux termes. Si vous deviez éditer un nom de terme copiez le nouveau nom dans le champ de 'slugs' aussi.

en: Post navigation
fr_FR: Poste navigation

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anciens posts

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Nouveaux posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pingback:
fr_FR: Pingback :

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Reply
fr_FR: Répondre

en:  on
fr_FR:  sur

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Please edit your profile page from site interface.
fr_FR: S'il vous plaît modifier votre profil à l'aide de l'interface du site.

en: Your new password for the account at:
fr_FR: Votre nouveau mot de passe du compte à :

en: Username: %s
fr_FR: Nom d'utilisateur : %s

en: Password: %s
fr_FR: Mot de passe : %s

en: You can now login with your new password at:
fr_FR: Vous pouvez maintenant vous connecter avec votre nouveau mot de passe à :

en: A new password was sent via email!
fr_FR: Un nouveau mot de passe a été envoyé par e-mail !

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
fr_FR: Nous venons juste de vous envoyer un nouveau mot de passe. Merci de vérifier votre email!

en: Message sent from page:
fr_FR: Message envoyé depuis cette page:

en: Cities
fr_FR: Villes

en: Areas
fr_FR: Zones

en: Type Bedrooms No.
fr_FR: Nbr de chambres.

en: Type Bathrooms No.
fr_FR: Nbr de salle de bains.

en: Price range:
fr_FR: Tranche de prix:

en: Type Min. Price
fr_FR: Prix minimum

en: Type Max. Price
fr_FR: Prix Maximum

en: Clear theme cache after demo import is complete!
fr_FR: Effacer le cache de thème après l'importation de démo est terminée !

note: Template Name of the theme
en: GDPR Terms
fr_FR: Termes RGPD

en: There are no posts published!
fr_FR: Il n'y a aucun article publié !

en: right now
fr_FR: maintenant

en:  seconds ago
fr_FR:  il y a quelques instants

en: about 1 minute ago
fr_FR: il y a environ 1 minute

en:  minutes ago
fr_FR:  il y a quelques minutes

en: about 1 hour ago
fr_FR: il y a environ 1 heure

en:  hours ago
fr_FR:  il y a des heures

en: yesterday
fr_FR: hier

en:  days ago
fr_FR:  il y a quelques jours

en: over a year ago
fr_FR: il y a plus d&#39;un an

en:  package on
fr_FR:  forfait sur

en: PayPal payment agreement
fr_FR: Accord de paiement PayPal

en: Hello I'm interested in one of your listings.
fr_FR: Bonjour, je suis intéressé par l'une de vos annonces.

en: Hello I'm interested in
fr_FR: Bonjour, je suis intéressé par

en: Map
fr_FR: Localization

en: add to favorites
fr_FR: ajouter aux favoris

en: favorite
fr_FR: favori

en: Number of Page Views
fr_FR: Nombre de pages vues

en: Payment Calculator
fr_FR: Simulateur de Prêt

en: Floor Plans
fr_FR: Plans de la propriété

en: What's Nearby
fr_FR: Qu'est-ce qu'il y a à proximité

en: Virtual Tour
fr_FR: Tour virtuel

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Amenities and Features
fr_FR: Équipements et caractéristiques

en: Property Details
fr_FR: Détails de la propriété

en: Property Address
fr_FR: Adresse

en: We didn't find any results
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: listings
fr_FR: annonces

en: Please validate your purchase code in order to use the theme! See this link link
fr_FR: Veuillez valider votre code d'achat afin d'utiliser le thème ! Voir ce lien

en: if you don't know how to get your license key. Thank you!
fr_FR: si vous ne savez pas comment obtenir votre clé de licence. Merci!

en: Listings
fr_FR: Annonces

en: Hi there,
fr_FR: Bonjour,

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
fr_FR: Nous avons reçu votre demande de paiement par virement bancaire sur %s! Veuillez suivre les instructions ci-dessous afin de commencer à soumettre des programmes neufs dès que possible.

en: The invoice number is:
fr_FR: Le numéro de facture est:

en: Amount:
fr_FR: Montant:

en: you don't have the right to delete this
fr_FR: vous n'avez pas le droit d'effacer ceci

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
fr_FR: Votre recherche a bien été enregistrée. Vous recevrez une notification par e-mail lorsque de nouvelles programmes neufs correspondant à votre recherche auront été publiées

en: Wrong captcha
fr_FR: Erreur de contrôle CaptCha

en: Captcha Invalidated - Refresh and try again.
fr_FR: Captcha invalidé - Actualisez et réessayez.

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide (n'utilisez pas de caractères spéciaux ou des espaces) !

en: Username and/or Email field is empty!
fr_FR: Champ nom d'utilisateur et/ou E-mail est vide !

en: The email doesn't look right !
fr_FR: L'email ne semble pas correct !

en: The email's domain doesn't look right.
fr_FR: Le domaine de l'email semble inexact.

en: Username already exists.  Please choose a new one.
fr_FR: Ce nom d'utilisateur existe déjà.  Veuillez en choisir un nouveau.

en: One of the password field is empty!
fr_FR: L'un des champs du mot de passe est vide!

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Your account was created and you can login now!
fr_FR: Votre compte a été créé et vous pouvez vous connecter maintenant!

en: An email with the generated password was sent!
fr_FR: Un email avec le mot de passe généré a été envoyé !

en: Email already exists.  Please choose a new one.
fr_FR: Cet e-mail existe déjà.  Veuillez en choisir un nouveau.

en: Agency
fr_FR: Agence

en: Developer
fr_FR: Promoteur

en: You are already logged in! redirecting...
fr_FR: Vous êtes déjà connecté ! redirection...

en: Username and/or Password field is empty!
fr_FR: Le champ nom d'utilisateur et/ou mot de passe est vide !

en: Wrong username or password!
fr_FR: Mauvais nom d'utilisateur ou mot de passe !

en: Login successful, redirecting...
fr_FR: Connexion réussie, redirection...

en: Email field is empty!
fr_FR: Le champ email est vide!

en: Invalid E-mail address!
fr_FR: Adress email non valide !

en: Invalid Username!
fr_FR: Identifiant invalide !

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
fr_FR: Nous venons de vous envoyer un email avec les instructions pour réinitialiser le mot de passe.

en: The email was not saved because it is used by another user.
fr_FR: L&#39;e-mail n&#39;a pas été enregistré car il est utilisé par un autre utilisateur.

en: Profile updated
fr_FR: Profil mis à jour

en: The new password is blank
fr_FR: Le nouveau mot de passe est vide

en: Password Updated
fr_FR: Mot de passe mis à jour

en: Old Password is not correct
fr_FR: L'ancien mot de passe n'est pas correct

en: addded
fr_FR: ajouté

en: removed
fr_FR: supprimé

en: Listing payment on
fr_FR: Liste des paiements sur

en: Upgrade to featured listing on
fr_FR: Mise à niveau de l'inscription vers

en: Upgrade to Featured Listing
fr_FR: Mise à niveau de l'inscription

en: Listing Payment
fr_FR: Paiement de l'inscription

en: Listing Payment with Featured option
fr_FR: Listing de paiement avec option décrite

en: Sent for approval
fr_FR: Envoyé pour approbation

en: no listings available
fr_FR: pas d’annonces disponibles

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
fr_FR: La date et l&#39;heure sont déjà réservées. Veuillez en choisir un nouveau

en: membership payment on
fr_FR: paiement de l'adhésion sur

en: Membership Payment
fr_FR: Paiement de l'adhésion

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
fr_FR: Connection impossible. Veuillez vérifier votre identifiant / mot de passe et réessayer

en: Please, enter correct email
fr_FR: S&#39;il vous plaît, entrez le bon email

en: Can\t create user with this credentials
fr_FR: Impossible de créer un utilisateur avec ces informations d&#39;identification

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
fr_FR: Désolé, l&#39;utilisateur existe déjà. Essayez un autre nom d&#39;utilisateur / email

en: Day
fr_FR: Journée

en: Time
fr_FR: Heure

en: Contact Us
fr_FR: Contactez-nous

en: Contact Me
fr_FR: Contactez-moi

en: Schedule a showing?
fr_FR: Programmer un rendez-vous?

en: I consent to the
fr_FR: J'accepte les

en: payment failed
fr_FR: paiement échoué

en:  in
fr_FR:  dans

en: The browser couldn't detect your position!
fr_FR: Le navigateur n'a pas pu détecter votre position !

en: Geolocation is not supported by this browser.
fr_FR: Géolocalisation n'est pas supportée par ce navigateur.

en: m radius
fr_FR: m de rayon

en: close map
fr_FR: fermer la carte

en: No results found!
fr_FR: Pas de résultats trouvés !

en: loading results...
fr_FR: chargement des résultats ...

en: Geolocation was not successful
fr_FR: La géolocalisation a échoué

en: Principal and Interest
fr_FR: Capital et Intérêts

en: HOO fees
fr_FR: Frais de Notaire

en: Property Tax
fr_FR: Assurance

en: Property Views
fr_FR: Vues de l’annonce

en: Amount Financed:
fr_FR: Montant financé :

en: Mortgage Payments:
fr_FR: Versements hypothécaires :

en: Annual cost of Loan:
fr_FR: Coût annuel du prêt :

en: SEARCH
fr_FR: RECHERCHER

en: Search here...
fr_FR: Recherchez ici...

en: Your Name
fr_FR: Votre nom

en: Your Email
fr_FR: Votre adresse Email

en: Your Phone
fr_FR: Votre téléphone

en: Your Message
fr_FR: Votre Message

en: Send Message
fr_FR: Envoyer Message

en: Sending user info, please wait...
fr_FR: Envoi des informations utilisateur, veuillez patienter...

en: Close Street View
fr_FR: Fermer Street View

en: open map
fr_FR: ouvrir la carte

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Please wait while we are processing your submission!
fr_FR: Veuillez patienter, nous traitons votre soumission !

en: Are you sure you wish to delete?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir effacer?

en: You need to agree with terms and conditions !
fr_FR: Vous devez accepter les conditions générales et d’utilisation du site

en: Please select the user type !
fr_FR: Veuillez sélectionner le type d'utilisateur!

en: Processing...
fr_FR: En cours...

en: to
fr_FR: à

en: Send me the invoice
fr_FR: Une facture m'a été adressée

en: Direct payment instructions
fr_FR: Instruction de paiement

en: To be paid
fr_FR: À payer

en: Plan Title
fr_FR: Titre du plan

en: Plan Image
fr_FR: Les plans

en: Plan Description
fr_FR: Description du plan

en: Plan Size
fr_FR: Taille des plans

en: Plan Rooms
fr_FR: Plan des pièces

en: Plan Bathrooms
fr_FR: Salles de bains

en: Plan Price
fr_FR: Prix du plan

en: deleting...
fr_FR: suppression ...

en: saving...
fr_FR: en cours...

en: posting
fr_FR: affectation

en: Review Sent
fr_FR: Examen envoyé

en: Review Edit Saved
fr_FR: Vérifier les modifications enregistrées

en: Pay
fr_FR: Payer

en: Payment for package
fr_FR: Paiement pour le paquet

en: there are no results
fr_FR: il n'y a pas de résultats

en: Please wait while we gather data!
fr_FR: Veuillez patienter pendant que nous recueillons des données !

en: Please complete the form!
fr_FR: Veuillez remplir le formulaire !

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Published
fr_FR: Publiée

en: Please, enter property title
fr_FR: S&#39;il vous plaît, entrez le titre du programme neuf

en: Property is featured
fr_FR: L'annonce est en Premium

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
fr_FR: Vous avez utilisé toute les "Featured" présent dans votre abonnement.

en: remove from favorites
fr_FR: supprimer des favoris

en: saving..
fr_FR: sauvegarde...

en: sending message..
fr_FR: envois du message..

en: Please, enter field:
fr_FR: Veuillez entrer un champ:

en: You need to upload at last one image
fr_FR: Vous devez télécharger à la dernière image

en: Connecting to Paypal! Please wait...
fr_FR: Connection à Paypal! Merci de patienter...

en: subscription will be cancelled at the end of current period
fr_FR: l&#39;abonnement sera annulé à la fin de la période en cours

en: Disable Listing
fr_FR: Désactiver la mise en liste

en: Enable Listing
fr_FR: Activer la mise en liste

en: Disable Agent
fr_FR: Désactiver le conseiller

en: Enable Agent
fr_FR: Activer le conseiller

en: You must agree with GDPR terms
fr_FR: Vous devez approuver les termes du RGPD

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
fr_FR: Confirmez votre demande ACCOUNT DELETION! Cliquez sur le bouton ci-dessous pour supprimer votre compte et vos données. Cela signifie que vous ne pourrez plus vous connecter à votre compte et accéder aux informations de votre compte: Mon profil, Mes programmes neufs, Boîte de réception, Recherches sauvegardées et Messages. Cette opération ne peut pas être inversée!

en: Contact Agent
fr_FR: Contacter l'agent

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
fr_FR: Merci !
    Votre annonce sera publiée dès réception du paiement.

en: Sending
fr_FR: Envoi

en: No More Listings
fr_FR: Plus d&#39;inscriptions

en: Allowed Files
fr_FR: Fichiers autorisés

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
fr_FR: Votre photo doit mesurer 500px  x 500px!

en: You cannot upload more than
fr_FR: Vous ne pouvez pas télécharger plus de photos

en: Are you sure you want to delete this?
fr_FR: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer cet élément ?

en: Plan Size(*only numbers)
fr_FR: Taille du plan (*chiffres uniquement)

en: Warning !
fr_FR: Attention!

en:  Are you sure you want to delete this image? It will be removed from property gallery and WordPress media gallery.
fr_FR:  Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette image? Il sera supprimé de la galerie de propriétés et de la galerie de médias WordPress.

en: Your Address
fr_FR: Votre adresse

en: Your City
fr_FR: Votre Ville

en: Your State Code (ex CA)
fr_FR: Votre Code d'État (ex CA)

en: Are you sure you want to delete this image?It will be removed from property gallery but not from media gallery.
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette image ? Elle sera supprimée de la galerie des propriétés, mais pas de la galerie des médias.

en: *Title (mandatory)
fr_FR: * Titre (obligatoire)

en: Price in
fr_FR: Prix en

en: (only numbers)
fr_FR: (chiffre seulement)

en: Yearly Tax Rate
fr_FR: Taux d'imposition annuel

en: Homeowners Association Fee(monthly)
fr_FR: Frais du syndicat des propriétaires (mensuels)

en: After Price Label (ex: "/month")
fr_FR: Après le prix (ex: "/mois")

en: Before Price Label (ex: "from ")
fr_FR: Avant le prix (ex: "à partir de ") optionnel

en: Additional Price Info
fr_FR: Informations supplémentaires sur les prix

en:  After Label for Additional Price info
fr_FR:  Après l'étiquette pour des informations supplémentaires sur le prix

en: Before Label for Additional Price Info
fr_FR: Avant l'étiquette pour des informations supplémentaires sur le prix

en: Select Categorie
fr_FR: Sélectionnez Catégories

en: Listed In
fr_FR: Listé dans

en: Property Zip
fr_FR: Code postal de la Propriété

en: Country
fr_FR: Pays

en: Greenhouse gas emissions kgCO2/m2a
fr_FR: Émissions de gaz à effet de serre kgCO2/m2a

en: Greenhouse gas emissions index class
fr_FR: Classe index émissions de gaz à effet de serre

en: Renewable energy performance index
fr_FR: Indice de performance des énergies renouvelables

en: Energy performance of the building
fr_FR: Performance énergétique du bâtiment

en: EPC current rating
fr_FR: Courant nominal EPC

en: EPC Potential Rating
fr_FR: Performance énergétique (EPC)

en: Property Size
fr_FR: Surface habitable

en: Owner Notes
fr_FR: Notes du propriétaire

en: Property Lot Size
fr_FR: Taille du lot de propriété

en: Property Rooms
fr_FR: Chambres de la propriété

en: Property Bedrooms
fr_FR: Chambres à coucher de la propriété

en: Property Bathrooms
fr_FR: Salles de bains de la propriété

en: Video Type
fr_FR: Type de vidéo

en: Property Latitude
fr_FR: Latitude de la propriété

en: Property Longitudine
fr_FR: Longitude de la propriété

en: Hide Map Marker
fr_FR: Masquer le marqueur de carte

en: Google Camera Angle
fr_FR: Angle de caméra Google

en: Property subunits list
fr_FR: Liste des sous-unités du bien

en: Property has subunits
fr_FR: Le bien a des sous-unités

en: from date
fr_FR: à partir de

en: to date
fr_FR: jusqu'à

en: Any
fr_FR: Aucun

en: Upgrade to Featured
fr_FR: Mettre le listing en avant

en: Publish Listing with Featured
fr_FR: Publier une annonce et mettre en avant

en: Package
fr_FR: Forfait

en: Listing
fr_FR: Annonces

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Not Paid
fr_FR: Pas payé

en: Total Invoices:
fr_FR: Total factures:

en: Title
fr_FR: Titre

en: Invoice Type
fr_FR: Facture Type

en: Billing Type
fr_FR: Type de facturation

en: Price
fr_FR: Prix

en: Search for an Agent
fr_FR: Rechercher un conseiller

en: Phone/Mobile
fr_FR: Téléphone/Mobile

en: You don't have any agents added!
fr_FR: Vous n'avez pas encore de conseiller !

en: Property
fr_FR: Propriété

en: Category
fr_FR: Type de bien

en: Pay Status
fr_FR: Statut du Paiement

en: You don't have any properties!
fr_FR: Vous n'avez pas d'annonces !

en: Agent need a first & last name
fr_FR: Le conseiller a besoin d'un prénom et d'un nom de famille

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
fr_FR: Le conseiller a été ajouté ... Vous allez être redirigé vers votre liste de conseillers...

en: Agent profile edited
fr_FR: Profil du conseiller modifié

en: Started by
fr_FR: Commencé par

en: Subject
fr_FR: Objet

en: Account History (last 7 days)
fr_FR: Historique du compte (7 derniers jours)

en: Edited
fr_FR: Modifié

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: %s property %s
fr_FR: %s bien %s

en: %s agency %s
fr_FR: %s agence %s

en: %s developer %s
fr_FR: %s promoteur %s

en: Generated Invoice %s
fr_FR: Facture Générée %s

en: Deleted Invoice %s
fr_FR: Facture supprimée %s

en: Write Message  %s
fr_FR: Écrire un message  %s

en: Deleted Message  %s
fr_FR: Message supprimé  %s

en: Saved Search  %s
fr_FR: Recherches sauvegardées  %s

en: Deleted Search  %s
fr_FR: Recherche Supprimée  %s

en: Inquiries
fr_FR: Demandes d'informations

en: You don't have any listings or enough data!
fr_FR: Vous n'avez pas de listes ou de données suffisantes !

en: Your most Popular Listings
fr_FR: Vos annonces les plus populaires

en: Total Properties
fr_FR: Tous les annonces

en: Published Properties
fr_FR: Biens publiés

en: Total Agents
fr_FR: Total des agents

en: Saved Searches
fr_FR: Recherches sauvegardées

en: Favorite Properties
fr_FR: Résidences favorites

en: Account Summary
fr_FR: Résumé du compte

en: Listings Views
fr_FR: Vues Annonces

en: Total views for your listings
fr_FR: Nombre total de vues pour vos annonces

en: Views
fr_FR: Vues

en: Your most visited Listings
fr_FR: Vos annonces les plus visitées

en: Clone:
fr_FR: Cloner:

en: Valid file formats
fr_FR: Formats de fichiers valides

en: Are you sure you wish to delete ?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir supprimer?

en: Delete Plan
fr_FR: Supprimer le plan

en: Plan Price in
fr_FR: Prix du forfait

en: Upload Plan Image
fr_FR: Téléverser l'image du plan

en: processing...
fr_FR: traitement en cours...

en: Welcome
fr_FR: Bienvenue

en: All
fr_FR: Tout

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Waiting for approval
fr_FR: En attente d'approbation

en: Leads
fr_FR: Prospects

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: My Profile
fr_FR: Mon profil

en: My Properties List
fr_FR: Mes annonces

en: Add New Property
fr_FR: Publier une nouvelle annonce

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: My Invoices
fr_FR: Mes factures

en: Add New Agent
fr_FR: Ajouter un nouvel agent immobilier

en: Agent List
fr_FR: Nos agents

en: Inbox
fr_FR: Messagerie

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: None
fr_FR: Aucun

en: Your Current Logo
fr_FR: Votre logo actuel

en: Upload New Logo
fr_FR: Téléverser un nouveau logo

en: Your Current Colors
fr_FR: Vos couleurs actuelles

en: Change Colors
fr_FR: Changer les couleurs

en: You have %1$d pages published.
fr_FR: Vous avez %1$d pages publiées.

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: Page Template
fr_FR: Modèle de page

en: See All Your Pages
fr_FR: Voir toutes vos pages

en: Add New Page
fr_FR: Ajouter une nouvelle page

en: You have %1$d listings published:
fr_FR: Vous avez %1$d annonces publiées:

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
fr_FR: Votre système de paiement est en mode SANDBOX.

en: Your Payment system is in LIVE mode.
fr_FR: Votre système de paiement est en mode LIVE.

en: Payments will be procesed in %1$s.Prices are displayed in %2$s
fr_FR: Les paiements seront traités dans %1$s. Les prix sont affichés dans %2$s

en: You did not add your Paypal Details. No Paypal payment will be processed
fr_FR: Vous n'avez pas ajouté vos détails Paypal. Aucun paiement Paypal ne sera traité

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
fr_FR: Les clés Api Paypal sont ajoutées. Les paiements seront traités.

en: You did not add your Stripe Details. No Stripe payment will be processed
fr_FR: Vous n'avez pas ajouté vos détails Stripe. Aucun paiement Stripe ne sera traité

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
fr_FR: Des clés Api Stripe sont ajoutées, les paiements seront traités.

en: Edit Payment Details
fr_FR: Modifier les détails de paiement

en: share
fr_FR: Partager

en: details
fr_FR: détails

en: compare
fr_FR: Comparez

en: featured icon
fr_FR: icône "Coup de Cœur !"

en: icon
fr_FR: icône

en: categories
fr_FR: catégories

en: county
fr_FR: ville

en: cities
fr_FR: villes

en: areas
fr_FR: zones

en: wpestate location
fr_FR: emplacement wpestate

en: price
fr_FR: prix

en: address
fr_FR: adresse

en: country
fr_FR: pays

en: status
fr_FR: statut

en: keyword
fr_FR: mot-clé

en: geolocation
fr_FR: géolocalisation

en: radius for geolocation
fr_FR: rayon de géolocalisation

en: Once Weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: Image Gallery
fr_FR: Galerie d&#39;images

en: See all
fr_FR: Voir tout

en: Primary Menu
fr_FR: Menu principal

en: Mobile Menu
fr_FR: Menu mobile

en: Footer Menu
fr_FR: Menu de pied de page

en: Header 6 Second Menu
fr_FR: Entête 6 Second Menu

en: Primary Widget Area
fr_FR: Principal zone de widget

en: The primary widget area
fr_FR: La zone principale de widget

en: Secondary Widget Area
fr_FR: Seconde zone de widget

en: The secondary widget area
fr_FR: La zone secondaire de widget

en: First Footer Widget Area
fr_FR: Première zone de Widget de pied de page

en: The first footer widget area
fr_FR: La première zone de widget de pied de page

en: Second Footer Widget Area
fr_FR: Deuxième zone de Widget de pied de page

en: The second footer widget area
fr_FR: La deuxième zone de Widget de pied de page

en: Third Footer Widget Area
fr_FR: Troisième zone de Widget de pied de page

en: The third footer widget area
fr_FR: La troisième zone de widget de pied de page

en: Fourth Footer Widget Area
fr_FR: La uatrième zone de Widget de pied de page

en: The fourth footer widget area
fr_FR: La quatrième zone de widget de pied de page

en: Top Bar Left Widget Area
fr_FR: Barre supérieure gauche de zone de Widget

en: The top bar left widget area
fr_FR: Barre supérieure gauche de zone de Widget

en: Top Bar Right Widget Area
fr_FR: Barre supérieure droite de zone de Widget

en: The top bar right widget area
fr_FR: Barre supérieure droite de zone de Widget

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
fr_FR: Barre latérale avant le Menu

en: Sidebar for header type 3 - before menu
fr_FR: Barre latérale pour en-tête type 3 - avant le menu

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
fr_FR: Barre latérale après le menu

en: Sidebar for header type 3 - after menu
fr_FR: Barre latérale pour en-tête type 3 - après le menu

en: Header4 Widget Area
fr_FR: Header 4

en: Header4 widget area
fr_FR: Header 4

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
fr_FR: Top gauche du tableau de bord

en: User Dashboard - The top bar left widget area
fr_FR: Top gauche du tableau de bord

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
fr_FR: Top droit du tableau de bord

en: User Dashboard - The top bar right widget area
fr_FR: Top droit du tableau de bord

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
fr_FR: Page de garde en bas à droite de la zone Widget

en: Splash Page - Bottom right area
fr_FR: Page de garde - En bas à droite

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
fr_FR: Page de garde en bas à gauche de la zone Widget

en: Splash Page - Bottom left area
fr_FR: Page de garde - Zone en bas à gauche

en: Overview
fr_FR: Résumé

en: Available Units
fr_FR: Unités disponibles

en: Enery Savings
fr_FR: Économies d'énergie

en: Page Views Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Schedule a tour
fr_FR: Planifier une visite

en: Other Agents
fr_FR: Les autres conseillers

en: Property Reviews
fr_FR: Avis sur les biens

en: Similar Listings
fr_FR: Annonces similaires

en: all
fr_FR: tout

en: Not Available
fr_FR: Indisponible

en: Please submit the
fr_FR: Veuillez soumettre le

en: field
fr_FR: fype de champ

en: Supermarkets
fr_FR: Supermarchés

en: Schools
fr_FR: Écoles

en: Hospitals
fr_FR: Hôpitaux

en: Active Life
fr_FR: Vie active

en: Arts & Entertainment
fr_FR: Arts et Divertissement

en: Automotive
fr_FR: Automobile

en: Beauty & Spas
fr_FR: Beauté & Spas

en: Education
fr_FR: Éducation

en: Event Planning & Services
fr_FR: Planification d'événements & Services

en: Financial Services
fr_FR: Services financiers

en: Food
fr_FR: Gastronomie

en: Health & Medical
fr_FR: Santé & Médical

en: Home Services
fr_FR: Services à Domicile

en: Hotels & Travel
fr_FR: Hôtels & Voyages

en: Local Flavor
fr_FR: Saveur Locale

en: Local Services
fr_FR: Services Locaux

en: Mass Media
fr_FR: Médias de masse

en: Nightlife
fr_FR: Vie nocturne

en: Pets
fr_FR: Animaux domestiques

en: Professional Services
fr_FR: Services professionnels

en: Public Services & Government
fr_FR: Services publics & Gouvernement

en: Real Estate
fr_FR: Immobilier

en: Religious Organizations
fr_FR: Organisations religieuses

en: Transportation
fr_FR: Transport

en: There are no results found for this property address.
fr_FR: Il n'y a pas de résultats trouvés pour cette adresse de propriété.

en: All Countries
fr_FR: Pays

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: States
fr_FR: Régions

en: Property Status
fr_FR: Statut du programme neuf

en: More Search Options
fr_FR: Plus d'options de recherche

en: Pay Submission Fee
fr_FR: Payer les Frais de Demande

en: Pay with Credit Card
fr_FR: Paiement avec carte de crédit

en: Package Payment
fr_FR: Formules

en: Property Price
fr_FR: Tarif

en: Property Price Label
fr_FR: Étiquette Tarif

en: Property Price Label Before
fr_FR: Étiquette de prix du programme neuf avant

en: After Label for Additional Price info
fr_FR: Après le libellé pour des informations supplémentaires sur le prix

en: Property Category Submit
fr_FR: Catégorie du programme neuf

en: Property Action Category
fr_FR: Catégorie d&#39;action du programme neuf

en: Property Media
fr_FR: Médias de propriété

en: Property City
fr_FR: Ville

en: Property Area
fr_FR: Zone

en: Property County
fr_FR: Région

en: Property Country
fr_FR: Pays

en: Property Map
fr_FR: Carte

en: Property Longitude
fr_FR: Longitude

en: Property Google View
fr_FR: Google View

en: property Size
fr_FR: Surface habitable

en: property status
fr_FR: statut de la propriété

en: Embed Video Id
fr_FR: Id vidéo intégrée

en: Embed Video Type
fr_FR: Type vidéo intégrée

en: Embed Virtual Tour
fr_FR: Visite virtuelle intégrée

en: Property Subunits
fr_FR: Sous-unités

en: Greenhouse gas emissions Class
fr_FR: Émissions de gaz à effet de serre Classe

en: Greenhouse gas emissions Index
fr_FR: Indice des émissions de gaz à effet de serre

en: per month
fr_FR: par mois

en: HOA fee
fr_FR: Frais Copropriété

en: Homeowners Association Fee
fr_FR: Charges Mensuelles Copropriétés

en: Home Price
fr_FR: Prix du logement

en: Down Payment
fr_FR: Apport personnel

en: Term(*in years)
fr_FR: Durée du prêt en année

en: Interest
fr_FR: Intérêts

en: Leave Blank
fr_FR: Laisser vide

en: Action Category
fr_FR: Catégorie de transaction

en: Property County/State
fr_FR: Région/département

en: Homeowners Association Fee(Monthly)
fr_FR: Frais d'association des propriétaires (mensuels)

en: Energy Index in kWh/m2a
fr_FR: Indice énergétique en kWh/m2a

en: Greenhouse gas emissions index class
fr_FR: Classe d'indice des émissions de gaz à effet de serre

en: Renewable energy performance index
fr_FR: Indice de performance des énergies renouvelables

en: EPC potential rating
fr_FR: Cote de potentiel EPC

en: Price High to Low
fr_FR: Prix décroissant

en: Price Low to High
fr_FR: Prix croissant

en: Newest first
fr_FR: Plus récent

en: Oldest first
fr_FR: Plus ancien

en: Newest Edited
fr_FR: Dernière modification

en: Oldest Edited
fr_FR: Modification la plus ancienne

en: Bedrooms High to Low
fr_FR: Chambres à coucher Haut à Bas

en: Bedrooms Low to high
fr_FR: Chambres basses à hautes

en: Bathrooms High to Low
fr_FR: Salles de bains High to Low

en: Bathrooms Low to high
fr_FR: Salles de bain

en: Other units in
fr_FR: Autres unités dans

en: size:
fr_FR: surface:

en: rooms:
fr_FR: pièces:

en: baths:
fr_FR: Salle(s) de bain:

en: price:
fr_FR: prix:

en: video image
fr_FR: image de la Vidéo

en: Other Features
fr_FR: Autres Caractéristiques

en: Address
fr_FR: Adresse

en: City
fr_FR: Ville

en: Area
fr_FR: Zones

en: State/County
fr_FR: Région

en: Zip
fr_FR: Code Postal

en: Open In Google Maps
fr_FR: Ouvrir dans Google Maps

en: Property Id
fr_FR: ID du programme neuf

en: Price Info
fr_FR: Info Prix

en: Rooms
fr_FR: Pièces

en: Bedrooms
fr_FR: Chambre(s)

en: Bathrooms
fr_FR: Salle de bains

en: Energy class
fr_FR: PEB

en: Greenhouse gas emissions class
fr_FR: Classe émissions de gaz à effet de serre

en: Greenhouse Gas Emissions kgCO2/m2a
fr_FR: Émissions de gaz à effet de serre kgCO2/m2a

en: Greenhouse Gas Emissions index class
fr_FR: Indice des émissions de gaz à effet de serre

en: %s (Invalid)
fr_FR: %s (invalide)

en: %s (Pending)
fr_FR: %s (en attente)

en: Move up
fr_FR: Remonter en haut

en: Move down
fr_FR: Descendre

en: Edit Menu Item
fr_FR: Élément de menu Édition

en: Navigation Label
fr_FR: Étiquette de navigation

en: Title Attribute
fr_FR: Attribut du titre

en: Open link in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: CSS Classes (optional)
fr_FR: Classes CSS (facultatif)

en: Link Relationship (XFN)
fr_FR: Relation de lien (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
fr_FR: La description sera affichée dans le menu si le thème courant le supporte.

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
fr_FR: Icône d'élément de menu (ex : fa fa-commentaire)

en: Menu Item Label(ex: "new")
fr_FR: Étiquette de l'élément de menu (ex : "nouveau")

en: Set as Mega Menu?
fr_FR: Définir comme Méga Menu?

en: Mega Menu Widget Area
fr_FR: La Zone Widget du Méga Menu

en: Select Widget Area
fr_FR: Sélectionner la zone de widget

en: Upload Background Image |
fr_FR: Télécharger l'image d'arrière-plan |

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
fr_FR: Styles de conteneur( *définir les styles personnalisés pour le conteneur de menu mega uniquement :.  Ex : position de l'arrière-plan, répétition de l'arrière-plan )

en: Draw border right on mega menu column?
fr_FR: Dessiner une bordure à droite sur la colonne méga-menu?

en: Original: %s
fr_FR: Original : %s

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Cancel
fr_FR: Effacer

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les Plugins nécessaires

en: Install Plugins
fr_FR: Installer des Plugins

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installer le Plugin : %s

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Quelque chose n'allait pas avec le plugin API.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème nécessite le plugin suivant : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème nécessite les plugins suivants : %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
fr_FR[0]: Ce thème recommande le plugin suivant : %1$s.
fr_FR[1]: Ce thème recommande les plugins suivants : %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions correctes pour installer le plugin %s. Contactez l'administrateur de ce site pour obtenir de l'aide pour installer le plugin.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions correctes pour installer les plugins %s. Contactez l'administrateur de ce site pour obtenir de l'aide sur l'installation des plugins.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin requis est actuellement inactif : %1$s.
fr_FR[1]: Les plugins requis sont actuellement inactifs : %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
fr_FR[0]: Le suivant plugin recommandé est actuellement inactif: %1$s.
fr_FR[1]: Les suivants plugins recommandés sont actuellement inactifs: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions correctes pour activer le plugin %s. Contactez l'administrateur de ce site pour obtenir de l'aide sur l'activation du plugin.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions correctes pour activer les plugins %s. Contactez l'administrateur de ce site pour obtenir de l'aide sur l'activation des plugins.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
fr_FR[0]: Le plugin suivant doit être mis à jour dans sa dernière version pour assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.
fr_FR[1]: Les plugins suivants doivent être mis à jour dans leur dernière version pour assurer une compatibilité maximale avec ce thème : %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
fr_FR[0]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions correctes pour mettre à jour le plugin %s. Contactez l'administrateur de ce site pour obtenir de l'aide sur la mise à jour du plugin.
fr_FR[1]: Désolé, mais vous n'avez pas les permissions correctes pour mettre à jour les plugins %s. Contactez l'administrateur de ce site pour obtenir de l'aide sur la mise à jour des plugins.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
fr_FR[0]: Commencer l'installation du plugin
fr_FR[1]: Commencer l'installation des plugins

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
fr_FR[0]: Activer le plugin installé
fr_FR[1]: Activer les plugins installés

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Revenir à l'installateur de Plugins requis

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Plugin activé avec succès.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Tous les plugins installé et activé avec succès. %s

en: user image
fr_FR: image de l'utilisateur

en: Location
fr_FR: Adresse

en: Radius:
fr_FR: Rayon

en: Enter an address, state, city, area or zip code
fr_FR: Saisissez une adresse, un état, une ville, une région ou un code postal

en: Type address, state, city or area
fr_FR: Tapez l&#39;adresse, l&#39;état, la ville ou la région

en: Type Keyword
fr_FR: Mot clé type

en: County, City or Area is
fr_FR: Pays, ville ou région

en: For
fr_FR: Pour

en: County / State
fr_FR: Région

en: Has
fr_FR: A

en: types
fr_FR: les types

en: property price
fr_FR: Prix

en: property size
fr_FR: Surface du bien

en: property lot size
fr_FR: surface du terrain

en: property rooms
fr_FR: chambres du logement

en: property bedrooms
fr_FR: chambres du logement

en: property bathrooms
fr_FR: salles de bains

en: property address
fr_FR: adresse du programme neuf

en: property county
fr_FR: région

en: property state
fr_FR: Région

en: property zip
fr_FR: code postal du bien

en: property country
fr_FR: Pays

en: between
fr_FR: entre

en: and
fr_FR: et

en: between
fr_FR: entre

en:  similar with
fr_FR: similaires à

en:  has
fr_FR:  a

en:  equal with
fr_FR:  égal à

en: smaller than
fr_FR: Moins de

en: bigger than
fr_FR: supérieur à

en: price range from:
fr_FR: gamme de prix de:

en: bigger than
fr_FR: Plus de

en: price range from
fr_FR: Tranche de prix

en: Search Properties
fr_FR: Rechercher

en: Cache was cleared
fr_FR: Le cache a été effacé

note: Template Name of the theme
en: Property page template
fr_FR: Template de la page du programme neuf

note: Template Name of the theme
en: Paypal Processor
fr_FR: Fournisseur de paiement PayPal

note: Template Name of the theme
en: Properties list
fr_FR: Liste des propriétés

note: Template Name of the theme
en: Properties list directory
fr_FR: Lliste des proprietes

note: Template Name of the theme
en: Properties list half
fr_FR: Moitié de la liste des propriétés

en: Search Results for :
fr_FR: Résultats de la recherche pour :

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
fr_FR: Aucun résultats trouvé. Veuillez réessayer de nouveau avec des paramètres différents.

en: About Us
fr_FR: Présentation

en: Address:
fr_FR: Addresse:

note: Template Name of the theme
en: Idx Page
fr_FR: Page Idx

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Posted by
fr_FR: Posté par

en: on
fr_FR: le

note: Template Name of the theme
en: Splash Page
fr_FR: Page Splash

note: Template Name of the theme
en: Stripe Charge Page
fr_FR: Page de chargement Stripe

en: of
fr_FR: de

en: Posted on
fr_FR: Posté le

en: Reviews
fr_FR: Commentaires

en: Update Review
fr_FR: Mise à jour

en: pending approval
fr_FR: validation en attente

en: Write a Review
fr_FR: Rédiger un avis

en: Your Rating & Review
fr_FR: Votre évaluation et votre avis

en: Review Title
fr_FR: Titre du commentaire

en: Your Review
fr_FR: Votre avis

en: Edit Review
fr_FR: Modifier la révision

en: Submit Review
fr_FR: Poster le commentaire

en: You need to
fr_FR: Vous devez

en: login
fr_FR: Connexion

en: in order to post a review
fr_FR: afin de poster un avis

en: Advanced Search
fr_FR: Rechercher

en: SEARCH PROPERTIES
fr_FR: DÉCOUVRIR

en: Search State, City or Area
fr_FR: Rechercher État, ville ou région

en: Advanced Search
fr_FR: Recherche de Programmes

en: Radius:
fr_FR: Rayon:

en: We found
fr_FR: Nous avons trouvé

en: results.
fr_FR: résultats.

en: we found
fr_FR: nous avons trouvé

en: results
fr_FR: résultats

en: We don't have any agents yet!
fr_FR: Nous n'avons pas encore de conseiller !

en: Our Agents
fr_FR: Vos interlocuteurs

en: Load More Properties
fr_FR: Découvrir

en: Agency Reviews
fr_FR: Avis sur l'Agence

en: listing
fr_FR: annonce

en: Member of:
fr_FR: Membre de:

en: My Listings
fr_FR: Mes annonces

en: I'm interested in
fr_FR: Je suis intéressé par votre annonce

en: Send Email
fr_FR: Envoyer un email

en: Send Private Message
fr_FR: Envoyer un message privé

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
fr_FR: Vous pouvez répondre aux messages privés depuis la page &quot;Boîte de réception&quot; de votre compte utilisateur.

en: Agent Reviews
fr_FR: Avis sur le conseiller

en: Your search results
fr_FR: Résultat de votre recherche

en: Continue Reading
fr_FR: Continuer la lecture

en: Continue reading
fr_FR: Continuer la lecture

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Compare
fr_FR: Comparer

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
fr_FR: Votre compte est en attente d&#39;approbation. Veuillez attendre que l&#39;administrateur l&#39;approuve.

en: Your account is disabled.
fr_FR: Votre compte est désactivé.

en: Upload your profile photo.
fr_FR: Téléchargez votre photo de profil.

en: Upload  profile image.
fr_FR: Télécharger une Photo.

en: *minimum 500px x 500px
fr_FR: * minimum 500px x 500px

en: User Details
fr_FR: Détails de l&#39;utilisateur

en: Add your contact information.
fr_FR: Ajoutez vos informations de contact.

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Add your social media information.
fr_FR: Ajoutez vos informations de médias sociaux.

en: Facebook Url
fr_FR: Lien Facebook

en: Twitter Url
fr_FR: Lien Twitter

en: Linkedin Url
fr_FR: Lien de LinkedIn

en: Instagram Url
fr_FR: Url Instagram

en: Pinterest Url
fr_FR: Lien Pinterest

en: Website Url (without http)
fr_FR: Site web (sans le http)

en: Agent Area/Categories
fr_FR: Type de vente et de transaction

en: What kind of listings do you handle?
fr_FR: Quelle catégorie et type de transaction correspondent à vos services?

en: Agent Custom Data
fr_FR: Données personnalisées du conseiller

en: Any custom parameters for agent
fr_FR: Création de champs supplémentaires et personnalisés pour le conseiller

en: Add Custom Field
fr_FR: Ajouter un champ personnalisé

en: User Param 1
fr_FR: Paramètre utilisateur 1

en: In what area are your properties
fr_FR: Précisez la localisation de votre activité

en: Add some information about yourself.
fr_FR: Ajoutez quelques informations sur vous-même.

en: Title/Position
fr_FR: Titre/poste

en: About Me
fr_FR: À propos de moi

en: Update profile
fr_FR: Mise à jour du profil

en: Delete profile
fr_FR: Supprimer

en: Agent Password
fr_FR: Mot de passe du conseiller

en: Re-type Password
fr_FR: Précisez à nouveau votre mot de passe

en: Member of
fr_FR: Membre de

en: Agent Details
fr_FR: Détails, site web et réseaux sociaux

en: Agent Username
fr_FR: Nom d'utilisateur du conseiller

en: Username:
fr_FR: Identifiant :

en: is not editable
fr_FR: n&#39;est pas modifiable

en: Agent Social Details
fr_FR: Détails Médias Sociaux Agent

en: Parameter Label
fr_FR: Étiquette de paramètre

en: Parameter Value
fr_FR: Valeur du paramètre

en: Agent Location
fr_FR: Localisation de l'agent

en: Edit Agent
fr_FR: Editer l'agent

en: Change Password
fr_FR: Changer mot de passe

en: Old Password
fr_FR: Ancien mot de passe

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Confirm New Password
fr_FR: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialiser mot de passe

en: Welcome back,
fr_FR: Bienvenue

en: Order By
fr_FR: Trier par

en: Default Order
fr_FR: Ordre par défaut

en: Price -  High to Low
fr_FR: Prix: + au - Cher

en: Price -  Low to High
fr_FR: Prix: - au + Cher

en: Bathrooms -  High to Low
fr_FR: Salles de bains: + ou - Grandes

en: Bathrooms -Low to High
fr_FR: Salles de bains: - ou + Grandes

en: Date - Old to New
fr_FR: Date - ancien à récent

en: Date - New to Old
fr_FR: Date : du plus récent au plus ancien

en: Filter By Status
fr_FR: Filtrer par statut

en: Delete Agent
fr_FR: Supprimer le conseiller

en: Edit property
fr_FR: Modifier la propriété

en: Delete property
fr_FR: Désactiver la propriété

en: Duplicate Property
fr_FR: Dupliquer le Bien

en: Not enough listings to duplicate
fr_FR: Pas assez de listes à dupliquer

en: Views Stats
fr_FR: Statistiques

en: Resend for approval
fr_FR: Renvoyer pour approbation

en: Paid & Featured
fr_FR: Payé et mis en avant

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
fr_FR: Mettre en Premium, * Les annonces mises en Premium sont déduites de votre forfait

en: Set as featured
fr_FR: Mettre en avant

en: Submission Fee
fr_FR: Frais de présentation

en: Wire Transfer
fr_FR: Virement bancaire

en: Featured  Fee
fr_FR: Tarif pour publier une annonce "Coup de Cœur !"

en: Upgrade to featured
fr_FR: Mise à niveau vers un autre abonnement

en: user id:
fr_FR: identifiant d&#39;utilisateur:

en: Featured
fr_FR: Premium

en: Expires on
fr_FR: Expire le

en: Remove From Favorites
fr_FR: Retirer des favoris

en: Publish Listing with Feature
fr_FR: Publier la liste avec fonctionnalité

en: One Time
fr_FR: Une fois

en: Recurring
fr_FR: Récurrent

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: new message
fr_FR: nouveau message

en: Conversation started by you
fr_FR: Conversation initiée par vous

en: From
fr_FR: De

en: reply to message
fr_FR: répondre au message

en: delete message
fr_FR: supprimer le message

en: From:
fr_FR: De:

en: Send Reply
fr_FR: Envoyer une réponse

en: Search Parameters:
fr_FR: Paramètres de recherche:

en: delete search
fr_FR: supprimer la recherche

en: cancel stripe subscription
fr_FR: annuler l'abonnement stripe

en: See Available Packages and Payment Methods
fr_FR: Voir les forfaits disponibles et les méthodes de paiement

en: Packages Available
fr_FR: Forfaits disponibles

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Unlimited
fr_FR: Illimités

en: listings
fr_FR: annonces

en: Images / per listing
fr_FR: Photos par annonce

en: Select package
fr_FR: Sélectionner package

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

en: make payment recurring
fr_FR: faire des paiements récurrents

en: days
fr_FR: jours

en: weeks
fr_FR: semaines

en: months
fr_FR: 6 mois

en: year
fr_FR: illimité

en: years
fr_FR: années

en: Social Media
fr_FR: Media Social

en: Agency Name
fr_FR: Nom d&#39;agence

en: Languages
fr_FR: Langues

en: License
fr_FR: Licence

en: Opening Hours
fr_FR: Heures d&#39;ouverture

en: HubSpot Private Application Token
fr_FR: Jeton d'application privée HubSpot

en: About Agency
fr_FR: Présentation de votre agence

en: Social Information
fr_FR: Information réseau sociaux

en: Place Pin with Agency Address
fr_FR: Positionnez l'Agence sur la carte automatiquement

en: View public profile
fr_FR: Consulter le profil public

en: Developer Name
fr_FR: Nom du développeur

en: Developer Reviews
fr_FR: Avis sur le Promoteur

en: Size:
fr_FR: Taille :

en: Lot Size:
fr_FR: La surface du terrain:

en: Property Rooms:
fr_FR: Chambres du logement:

en: Property Bedrooms:
fr_FR: Chambres du logement:

en: Property Bathrooms:
fr_FR: Salles de bains du bien:

en: Property Status:
fr_FR: Statut de la propriété:

en: Property Keyword:
fr_FR: Mot-clé du titre de l'annonce:

en: Hello there,
fr_FR: Bonjour,

en: New Message
fr_FR: Nouveau message

en: You have received a new contact message from
fr_FR: Vous avez reçu un nouveau message de contact de

en: These are the details:
fr_FR: Voici les détails :

en: Sent From
fr_FR: Envoyé de

en: Schedule a Tour
fr_FR: Planifier une visite

en: You have received a request for a property tour on
fr_FR: Vous avez reçu une demande de visite de propriété sur

en: Hour
fr_FR: Heure

en: full info
fr_FR: détails

en: map
fr_FR: carte

en: Featured Property
fr_FR: Propriété recommandée

en: discover more
fr_FR: découvrir

en: Use the form below to contact us!
fr_FR: Utilisez le formulaire ci-dessous pour nous contacter !

en: Type your message...
fr_FR: Tapez votre message...

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Save as Draft
fr_FR: Enregistrer comme brouillon

en: Add Property
fr_FR: Ajouter propriété

en: How To Find Us
fr_FR: Comment nous trouver

en: click to enable zoom
fr_FR: cliquer pour activer le zoom

en: loading...
fr_FR: chargement...

en: View
fr_FR: Voir

en: Hybrid
fr_FR: Hybride

en: My Location
fr_FR: Mon emplacement

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Google Maps Search
fr_FR: Recherche Google Map

en: Save this Search?
fr_FR: Sauvegarder la recherche ?

en: Search name
fr_FR: Nom de la recherche

en: Save Search
fr_FR: Sauvegarder

en: Login
fr_FR: Connexion

en: to save search and you will receive an email notification when new properties matching your search will be published.
fr_FR: pour enregistrer la recherche et vous recevrez une notification par e-mail lorsque de nouveaux programmes neufs correspondant à votre recherche seront publiées.

en: Properties listed in
fr_FR: Annonces immobilières  répertoriées dans

en: Map View
fr_FR: Carte Vue

en: Website:
fr_FR: Site Internet:

en: We Speak:
fr_FR: Nous parlons:

en: Opening Hours:
fr_FR: Heures d&#39;ouverture:

en: License:
fr_FR: Licence:

en: Our Taxes:
fr_FR: TVA:

en: Want to find out more?
fr_FR: Vous voulez en savoir plus?

en: I would like to schedule a tour for
fr_FR: Je voudrais programmer une visite pour

en: Favorite
fr_FR: Favori

en: share this page
fr_FR: partager cette page

en: Share
fr_FR: Partager

en: print page
fr_FR: Imprimer

en: Updated On:
fr_FR: Mis à jour le :

en: Year Built:
fr_FR: Année de construction :

en: Category:
fr_FR: Catégorie :

en: Rooms:
fr_FR: Chambres:

en: Bedrooms:
fr_FR: Chambres :

en: Baths:
fr_FR: Sdb/Sde:

en: Size:
fr_FR: Surface :

en: Your information
fr_FR: Vos coordonnées

en: Please select the time
fr_FR: Veuillez sélectionner l'heure

en: In Person
fr_FR: En personne

en: Video Chat
fr_FR: Vidéo Chat

en: Sign into your account
fr_FR: Connectez-vous à votre compte

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: or
fr_FR: ou

en: Create an account
fr_FR: Créer un compte

en: Retype Password
fr_FR: Retaper le mot de passe

en: Select User Type
fr_FR: Sélectionnez le type d&#39;utilisateur

en: I agree with
fr_FR: J'accepte les

en: terms & conditions
fr_FR: conditions générales du site

en: A password will be e-mailed to you
fr_FR: Un mot de passe sera envoyé par courrier électronique pour vous

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Enter Your Email Address
fr_FR: Entrez votre adresse E-mail

en: Register here!
fr_FR: Inscrivez-vous ici !

en: Forgot password?
fr_FR: Mot de passe oublié?

en: Back to login
fr_FR: Retour à la connexion

en: Add Listing
fr_FR: Ajouter une annonce

en: Need an account? Register here!
fr_FR: Créer un compte > Inscrivez-vous ici !

en: Forgot Password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Back to Login
fr_FR: Retour à la connexion

en: Return to Login
fr_FR: Revenir à la connexion

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
fr_FR: Il n’y a pas de propriétés répertoriées sur cette page en ce moment. Veuillez réessayer plus tard.

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
fr_FR: Il n&#39;y a aucun conseiller listé sur cette page en ce moment. Veuillez réessayer plus tard.

en: Load More Listings
fr_FR: Découvrir

en: Agents in
fr_FR: Conseillers dans

en: Agencies in
fr_FR: Agences en

en: Developers in
fr_FR: Développeurs en

en: %d listing | %d listings
fr_FR[0]: %d Annonce
fr_FR[1]: %d Annonces

en: %d Listing | %d Listings
fr_FR[0]: %d Annonce
fr_FR[1]: %d Annonces

en: View results
fr_FR: Voir les résultats

en: in
fr_FR: dans

en: Call
fr_FR: Appeler

en: Call us
fr_FR: Appeler

en: Email Agent
fr_FR: Envoyer un e-mail

en: Looks like the property is assigned to an administrator. Please assign it to an agent or user with complete contact details.
fr_FR: Il semble que la propriété soit attribuée à un administrateur. Veuillez l'attribuer à un agent ou à un utilisateur avec des coordonnées complètes.

en: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Room | <span class="property_details_type1_value">%d</span> Rooms
fr_FR[0]: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Pièce

en: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bath | <span class="property_details_type1_value">%d</span> Baths
fr_FR[0]: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bain

en: Size
fr_FR: Taille

en: Garage Size
fr_FR: Surface du Garage

en: Baths
fr_FR: Salles de bains

en: Beds
fr_FR: Chambres

en: Lot Size
fr_FR: Surface du terrain

en: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bedroom | <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bedrooms
fr_FR[0]: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Chambre à coucher

en: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bathroom | <span class="property_details_type1_value">%d</span> Bathrooms
fr_FR[0]: <span class="property_details_type1_value">%d</span> Salle de bains

en: Request Info
fr_FR: Demande d'informations

en: category
fr_FR: catégorie

en: location
fr_FR: emplacement

en: About Me
fr_FR: Bio

en: Specialties & Service Areas
fr_FR: Spécialités et domaines de service

en: Related Posts
fr_FR: Posts en relations

en: Upload Image
fr_FR: Télécharger Image

en: Select Images
fr_FR: Sélectionnez les Images

en: Select Categories
fr_FR: Types de bien

en: Listed In
fr_FR: Listé

en: Property Description
fr_FR: Description du bien

en: Second Price in
fr_FR: Deuxième prix en

en: After Second Price Label (ex: "/month")
fr_FR: Après la deuxième étiquette de prix (ex : "/mois")

en: Before Second Price Label (ex: "from ")
fr_FR: Avant la deuxième étiquette de prix (ex : "à partir de")

en: Listing Details
fr_FR: Détails de l'annonce

en: Size in
fr_FR: Surface en

en:  (*only numbers)
fr_FR:  (en chiffres)

en: Lot Size in
fr_FR: Surface du terrain

en: Rooms (*only numbers)
fr_FR: Pièce(s) (*nombre)

en: Bedrooms (*only numbers)
fr_FR: Chambre(s) (*nombre)

en: Bathrooms (*only numbers)
fr_FR: Salle(s) de bain (*only numbers)

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
fr_FR: Notes du propriétaire (* non visible en public)

en: Select Energy Class
fr_FR: Informations du DPE

en: Select Energy Class (EU regulation)
fr_FR: Classe énergétique Select (réglementation UE)

en: Select greenhouse gas emissions index class
fr_FR: Sélectionnez l’indice des émissions de gaz à effet de serre

en: Greenhouse Gas Emissions KgCO2/M2a
fr_FR: Émissions de gaz à effet de serre KgCO2/M2a

en: Featured Submission
fr_FR: Présentation recommandée

en: Make this listing featured from property list.
fr_FR: Mettre cette annonce en premium dans la liste des propriétés.

en: Use Floor Plans
fr_FR: Plans de la propriété

en: Add another plan
fr_FR: Ajouter un autre plan

en: Listing Media
fr_FR: Photos

en: Drag and Drop Images or
fr_FR: Glissez et déposez des images ou

en: Select Media
fr_FR: Sélectionner vos photos

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
fr_FR: * Au moins une photo est nécessaire. Taille min: 500x500 px.

en:  You can upload maximum %s images
fr_FR:  Vous pouvez télécharger un maximum d&#39;images %s

en: ** Double click on the image to select featured.
fr_FR: * Double-clic sur l'image pour la mettre en vedette / Premium.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
fr_FR: * Modifier l'ordre des images en glissant les photos.

en: **** PDF files upload supported as well.
fr_FR: * Téléchargement de fichiers PDF aussi admis.

en: ***** Images might take longer to be processed.
fr_FR: ***** Les images peuvent prendre plus de temps à être traitées.

en: user document
fr_FR: documentation utilisateur

en: manage floorplans
fr_FR: gérer les plans

en: Listing Location
fr_FR: Lieu de la Propriété

en: *Address
fr_FR: *Localisation

en: Enter address
fr_FR: Entrer addresse

en: Enter city
fr_FR: Entrer ville

en: Neighborhood
fr_FR: Zone

en: Zip
fr_FR: Code postal

en: Country
fr_FR: Pays

en: Place Pin with Property Address
fr_FR: Validez votre adresse ici

en: Latitude (for Google Maps)
fr_FR: Latitude (pour Google Maps)

en: Longitude (for Google Maps)
fr_FR: Longitude (pour Google Maps)

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
fr_FR: Google Street View - Angle de la caméra (valeur de 0 à 360)

en: Enable Google Street View
fr_FR: Adresse visible

en: Slider Option
fr_FR: Option du Slider

en: Slider type
fr_FR: Type du Slider

en: Select Property Status
fr_FR: Statut de la propriété

en: no status
fr_FR: pas de statut

en: Subunits
fr_FR: Lots dans la résidence

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Select Subunits From the list:
fr_FR: Sélectionnez les sous-unités dans la liste:

en: Video Option
fr_FR: Option vidéo

en: Video from
fr_FR: Vidéo de

en: Embed Video id:
fr_FR: Incorporer l'id de la vidéo :

en: Membership
fr_FR: Adhésion

en: Paid submission
fr_FR: Soumission payante

en: This is a paid submission.
fr_FR: Ceci est une soumission payée.

en: Price:
fr_FR: Prix:

en: Featured (extra):
fr_FR: Caractéristiques (extra) :

en: Virtual Tour:
fr_FR: Visite virtuelle:

note: Template Name of the theme
en: Terms and Conditions
fr_FR: Termes et conditions

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard
fr_FR: Tableau de bord de l'utilisateur

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Submit
fr_FR: Publication du tableau de bord utilisateur

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Add agent
fr_FR: Tableau de bord utilisateur Ajouter un conseiller

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Agent List
fr_FR: Liste des conseillers du tableau de bord utilisateur

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Stats
fr_FR: Statistiques du tableau de bord des utilisateurs

en: Back to properties list
fr_FR: Retour à la liste des annonces

en: Total number of views:
fr_FR: Nombre total de vues:

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Favorite
fr_FR: Favoris du tableau de bord de l'utilisateur

en: You don't have any favorite properties yet!
fr_FR: Vous n'avez pas encore d'annonces sauvegardées !

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Inbox
fr_FR: Boîte de réception du tableau de bord de l'utilisateur

en: You have
fr_FR: Vous avez

en: unread messages
fr_FR: messages non lus

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Invoices
fr_FR: Factures du tableau de bord de l'utilisateur

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Main
fr_FR: Tableau de bord de l'utilisateur principal

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard Profile Page
fr_FR: Page Profil du tableau de bord de l'utilisateur

note: Template Name of the theme
en: User Dashboard  Saved Searches
fr_FR: Recherches sauvegardées dans le tableau de bord de l'utilisateur

en: You don't have any saved searches yet!
fr_FR: Vous n’avez pas encore de recherches sauvegardées !

en: Update the theme & plugins
fr_FR: Mettre à jour le thème & les plugins

en: Buy new license
fr_FR: Acheter une nouvelle licence

en: Change log
fr_FR: Journal des modifications

en: Get help
fr_FR: Obtenir de l'aide

en: Open ticket
fr_FR: Billet ouvert

en: Rate us
fr_FR: Évaluez-nous

en: Current Version:
fr_FR: Version actuelle:

en: Start Now
fr_FR: Commencez maintenant

en: Site Settings
fr_FR: Paramètres du site

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
fr_FR: Nous vous recommandons de faire d'abord l'importation de démo, puis de terminer cette installation. L'ajout de l'importation de démo APRÈS avoir terminé cette configuration change vos options de configuration en options de démo.

en: Continue
fr_FR: Continuez

en: OR
fr_FR: OU

en: Import Demo Content
fr_FR: Importer le contenu de la démo

en: Map Settings
fr_FR: Paramètres de la carte

en: Previous Step
fr_FR: Étape précédente

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Select default country
fr_FR: Sélectionnez le pays par défaut

en: Currency symbol
fr_FR: Symbole monétaire

en: Set currency symbol for property price.
fr_FR: Définir le symbole monétaire pour le prix de l&#39;immobilier.

en: square
fr_FR: carré

en: Measurement Unit
fr_FR: Unité de mesure

en: Select the measurement unit you will use on the website
fr_FR: Sélectionnez l&#39;unité de mesure que vous utiliserez sur le site Web

en: Language for datepicker
fr_FR: Langue pour la datepicker

en: This applies for the calendar field type available for properties.
fr_FR: Cela s&#39;applique au type de champ de calendrier disponible pour les propriétés.

en: Apperance Options
fr_FR: Options d&#39;apparence

en: standard
fr_FR: la norme

en: half map
fr_FR: demi-carte

en: Property List Type for Advanced Search
fr_FR: Type de liste de propriétés pour la recherche avancée

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
fr_FR: Sélectionnez un style de carte standard ou demi pour une page de résultats de recherche avancée.

en: grid
fr_FR: grille

en: list
fr_FR: liste

en: Property List display(*global option)
fr_FR: Affichage de la liste de biens (*option globale)

en: Select grid or list style for properties list pages.
fr_FR: Sélectionnez la grille ou le style de liste pour les pages de liste de propriétés.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
fr_FR: Pour plus de configuration, consultez nos fichiers d'aide, nos articles de base de connaissances et nos tutoriels pour vous aider à rendre ce processus plus facile et plus agréable pour vous:

en: Personalize Your Website
fr_FR: Personnalisez votre site web

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Powered by
fr_FR: Alimenté par

note: Template Name of the theme
en: Zillow Estimate
fr_FR: Estimation Zillow

en: The state field is empty !
fr_FR: Le champ État est vide !

en: The City field is empty !
fr_FR: Le champ Ville est vide !

en: Your address field is empty!
fr_FR: L'adresse est vide !

en: this property is estimated at
fr_FR: ce programme neuf est évalué à

en: City:
fr_FR: Ville:

en: State:
fr_FR: Région:

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
fr_FR: Nous sommes désolés, mais nous n'avons pas d'estimation pour cette propriété à ce moment !

en: Please fill in the form correctly and try again!
fr_FR: Veuillez remplir le formulaire correctement et essayez à nouveau !
